Назад

ЕЛЕКТРОНСКО ПОСЛОВАЊЕ

Обим: 60 бодова ЕСПБ
Трајање: 1 година
Звање: Мастер инжењер информационих система
Структура студијског програма

У оквиру студијског програма Електронско пословање изучавају се напредне инфраструктуре, технологије, сервиси и модели електронског пословања у циљу оспособљавања студената за развој модерних система електронског пословања и управљање дигиталном трансформацијом предузећа. Структура програма је конципирана да образује дипломиране инжењере који ће добити висок ниво теоријских и практичних знања и вештина из области електронског пословања, као и да омогући даљи наставак школовања. Значајан утицај на структуру и садржај овог студијског програма имају развој и примена савремених информационих технологија, као и неопходност дигиталне трансформације у различитим сферама пословања и људског деловања. Професионалне компетенције студената које се стичу током ових студија допринеће подизању нивоа конкурентности студената на локалном и светском тржишту рада, као и развоју информационог друштва у целини.

Програм представља наставак програма основних академских студија ФОН-а, али га могу похађати и студенти који су претходно завршили друге факултете. Услов за упис на студијски програм је претходно остварених 240 ЕСПБ бодова на основним академским студијама. Студијски програм мастер академских студија Електронско пословање траје 1 годину, односно 2 семестра и обухвата 5 испита, стручну праксу, предмет „Завршни рад“ и завршни рад. Студијски програм Електронско пословање носи укупно 60 ЕСПБ бодова.

Програм има следећу структуру и распоред поена за сваки модул:

  1. Обавезан предмет студијског програма(6 ЕСПБ)
  2. Обавезан предмет модула(6ЕСПБ)
  3. Изборни предмет модула(6 ЕСПБ)
  4. Изборни предмет модула(6 ЕСПБ)
  5. Изборни предмет модула(6 ЕСПБ)
  6. Стручна пракса(3 ЕСПБ)
  7. Предмет ”Завршни рад”(15 ЕСПБ)
  8. Завршни рад(12 ЕСПБ)

Студијски програм Електронско пословање се састоји из два студијска модула:

  1. Електронско пословање. Модул омогућава развој и унапређење знања студената у областима пројектовања и управљања екосистема електронског пословања и примене напредних информационих технологија у дигиталној трансформацији пословања. У оквиру студијског модула Електронско пословање обавезни предмети су Екосистеми електронског пословања и Технологије дигиталног маркетинга. Три изборна предмета студент бира из скупа предмета: Системи плаћања у електронском пословању, Електронско пословање у јавној управи, Е-здравство, Електронско образовање, Сајбер право, Управљање ризиком и сајбер сигурност, Управљање и анализа података у електронском пословању, Интернет економија, Менаџмент електронског пословања, Управљање ланцима снабдевања 2, Економски и социолошки аспекти дигиталне трансформације, Сајбер психологија.
  2. Технологије електронског пословања. У оквиру модула студенти развијају и унапређују знања потребна за развој савремених инфраструктура, сервиса и апликација електронског пословања. Обавезни предмети модула су: Екосистеми електронског пословања и Развој напредних апликација електронског пословања. Изборни предмети бирају се из скупа предмета: Интернет технологије и системи за управљање знањем у електронском пословању, Напредне cloud инфраструктуре и сервиси, Технологије мобилног пословања, Паметна окружења, Виртуелна реалност и програмирање игара, Blockchain у електронском пословању, Пословна интелигенција и биг дата аналитика у електронском пословању, Управљање и анализа података у електронском пословању, Сервиси рачунарских мрежа у пословању предузећа, Методе заштите у електронском пословању, Сајбер криминал, Тестирање и перформансе софтвера.

Предмет Завршни рад је обавезан и обухвата: пријаву, финални наслов теме рада, истраживачки део. Методе извођења наставе на студијском програму Електронско пословање су у форми: предавања, вежби, решавања студије случаја, електронског образовања, итд. Настава се изводи применом концепата мешовитог учења (eng.blended learning) заснованог на MoodleLMS систему.

Избор предмета са других студијских програма није предвиђен студијским програмом. Преношење ЕСПБ бодова стечених на другој високошколској установи и мобилност студената је могућа, у складу са са Статутом и Правилником о мобилности студената и преношењу ЕСПБ бодова Универзитета у Београду.

Прелазак са других студијских програма у оквиру истих или сродних области студија није предвиђен Статутом Универзитета у Београду.

Завршетком студија студент стиче звање Мастер инжењер информационих система.

Сврха студијског програма

Сврха овог студијског програма је оспособљавање студената за самосталан рад у областима пројектовања и имплементације комплексних екосистема електронског пословања, управљања дигиталном трансформацијом предузећа, примену напредних свепристуних информационих технологија и развоја иновативних сервиса електронског пословања за различите области примене. С обзиром на структуру студијског програма и спектар вештина и знања које студенти стичу након завршетка студија, посебна сврха програма је и подстицање студената на ИТ предузетништво (стартапи), односно да критичким размишљањем и употребом стечених знања развијају савремена и креативна решења у областима е-бизниса, е-здравства, електронског банкарства итд. Стечена знања и вештине студентима ће омогућити учествовање у пројектима у области електронског пословања на националном и међународном нивоу, професионални рад у областима примене напредних информационих технологија и конкурентност на тржишту рада.

Програм ће допринети стицању знања и вештина за нова атрактивна занимања на ИТ тржишту и то за сениорске позиције: менаџер за управљање дигиталном трансформацијом, архитекта ИТ решења и екосистема (software architect, system architect…), back-end developer, front-end developer, mobile developer, full-stack developer, IoT инжењер(IoT software developer, IoT infrastructure architect, Cyber Engineer, IoT business designer,..), менаџер ИТ пројеката, веб администратор, ИТ администратор (sysadmin, devops), ИТ консултант (дигитална трансформација, CRM, е-трговина, е-плаћања, ИТ инфраструктура, е-здравство, е-образовање, итд.), blockchain програмер и аналитичар, big data инжењер, пословни аналитичар у областима е-пословања, менаџер у области дигиталног маркетинга, менаџер друштвених медија, као и позиције у топ менаџменту ИТ компанија.

Студијски програм Електронско пословање допринеће развоју постојећих и увођењу нових занимања у области примене информационих технологија и електронског пословања. С обзиром на све већи значај ових области и потражњу за стручним кадровима, овај студијски програм је од значаја за развој привреде и унапређење информатичких ресурса друштва у целини.

Програм студија Електронско пословање је усклађен са принципима из Стратегије развоја информационог друштва у Републици Србији до 2020, оквиром Digicomp 2.0, препорукама најзначајнијих инжењерских друштва на светском нивоу (IEEE, ACM), стратегијама ЕУ, као и програмима на најзначајнијим светским универзитетима у области ИТ и електронског пословања.

Циљеви студијског програма

Примарни циљ студијског програма Електронско пословање је да студентима пружи квалитетна, релевантна и актуелна знања и садржаје из области електронског пословања и примене напредних информационих технологија у дигиталној трансформацији пословања.

Основни циљеви студијског програма су:

  • развијање специјализованих академских и стручних знања из области електронског пословања и оспособљавање студената за њихову примену у пракси.
  • оспособљавање студената за стручни и научни рад у области електонског пословања у најширем смислу.
  • оспособљавање студената да решавају сложене проблеме из области електронског пословања на иновативан начин применом савремених информационих технологија.
  • оспособљавање студената за критичку анализу, темељно познавање и ефективну примену савремених информационих технологија, као што су cloud computing, internet of things, blockchain, big data, у различитим областима електронског пословања.
  • оспособљавање студената за критичку анализу комерцијалних и решења отвореног кода из области електронског пословања, одабир и увођење одговарајућег решења, као и развој сопствених решења.
  • оспособљавање студената за анализу и разумевање стандарда, препорука и најбољих пракси у електронском пословању.
  • савладавање основних и напредних принципа, знања, техника и метода за управљање и учествовање у пројектима електронског пословања.
  • развијање способности комуникације и управљања односима са клијентима применом савремених метода управљања дигиталним пословањем.
  • оспособљавање студената за управљање ризиком у пројектима електронског пословања, евалуацију резултата применом савремених метода за анализу и доношење одлука за унапређење пословања.
  • подстицање студената на аналитичко размишљање, креативност и иновативност.
  • развијање способности за праћење нових праваца развоја у области електронског пословања.
  • омогућити лако запошљавање и већу конкурентност кадрова у области електронског пословања.

Посебни предметно-специфични циљеви студијског програма обухватају овладавање теоријским и практичним знањима из следећих области:

  • Развој стратегија и пословних модела електронског пословања и управљања дигиталним трансформацијама пословања.
  • Развој пословних модела електронског пословања заснованих на дигиталним екосистемима и колаборативним мрежама.
  • Покретање сопствених предузетничких подухвата заснованих на примени савремених модела и напредних технологија електронског пословања.
  • Пројектовање и управљање развојем иновативних сервиса и апликација у различитим областима: електронска трговина, електронска управа, електронска плаћања, дигитални маркетинг, електронско образовање, е-здравство, и друге.
  • Разумевање улоге cloud, мобилних, IoT и big data технологија у савременом електронском пословању.
  • Пројектовање и развој дистрибуираних, поузданих и скалабилних система електронског пословања.
  • Развој cloud инфраструктуре и сервиса електронског пословања.
  • Развој савремених апликација за мобилне уређаје.
  • Развој паметних окружења и апликација за управање паметним окружењима заснованих на интернету интелигентних уређаја (Internet of Things).
  • Развој big data инфраструктуре и примена напредних техника и метода анализе великих количина података у електронском пословању.
  • Примена напредних технологија и сервиса дигиталног маркетинга и друштвених медија у пословању предузећа.
  • Управљање увођењем система електронских плаћања у сервисе електронског пословања.
  • Развој система електронског пословања заснованих на хетерогеним ИТ компонентама.
  • Развој и управљање ИТ операцијама и коришћење dev-ops алата.
  • Примена blockchain технологија у различитим областима електронског пословања.
  • Примена виртуелне реалности и развој игара у виртуелној реалности.

Посебан циљ студијског програма је оспособљавање студената за више нивое студија, као и целоживотно образовање у области електронског пословања и информационих технологија.

Компетенције дипломираних студената

У оквиру студијског програма Електронско пословање студенти стичу широк корпус компетенција, односно теоријских и практичних знања које им дају могућност за развој стручне каријере и наставак истраживања и школовања у области система електронског пословања и примене напредних технологија.

Компетенције, знања и вештине одговарају нивоу 7.1 из Националног оквира квалификација у Србији (НОКС), ужем подручју 061 Информационе и комуникационе технологије, по класификацији квалификација.

Савладавањем студијског програма Електронско пословање студенти стичу следеће опште способности:

  • способност да самостално или у тиму реализују пројекте, анализирају, структурирају и решавају проблеме у области електронског пословања,
  • способност критичке анализе и предвиђања праваца развоја у областима технологија електронског пословања и менаџмента електронског пословања,
  • анализе и синтезе у области комплексних екосистема е-пословања,
  • развоја критичког и самокритичког мишљења и приступа у вези са пројектима, технологијама, моделима, системима, сервисима и апликацијама е-пословања,
  • практичне примене знања у пројектима електронског пословања у најширем смислу
  • способност за наставак студирања на вишим нивоима студија,
  • способност укључивања у научно-истраживачки рад и објављивање резултата научног рада,
  • способност обједињавања знања из већег броја области, мултидисциплинарност.

Савладавањем студијског програма студент стиче следеће предметно-специфичне способности:

  • решавања теоријских и практичних проблема у области е-пословања применом савремених метода, архитектура, приступа и сервиса,
  • разумевање и познавање области примене напредних технологија у е-пословању и моделовања система електронског пословања;
  • способност иновација у области технологија и менаџмента е-пословања,
  • укључивање у националне и међународне пројекте из области е-пословања,
  • компетенције за управљање ИТ пројектима и пројектовање решења у различитим областим е- пословања: е-трговина, е-управа, дигитална плаћања, итд.
  • способност примене савремених технологија у комплексним екосистемима е-пословања: друштвено рачунарство, паметна окружења, проширена и виртуелна реалност, crowdsourcing, blockchain, свеприсутно рачунарство и др.

Кључни исходи учења према дескрипторима исхода учења националног оквира квалификација су:

  • Студенти су оспособљени да решавају сложене проблеме из области примене информационих технологија у електронском пословању на иновативан начин.
  • Студенти су способни да анализирају, вреднују различите моделе, концепте и принципе из теорије и праксе.
  • Студенти су способни да управљају и воде сложену комуникацију, интеракцију, и сарадњу са другима из различитих циљних група у системима електронског пословања.
  • Студенти су оспособљени да примењују сложене методе, технике и моделе у области електронског пословања као основу за научна и примењена истраживања.
  • Студенти поседују вештине да самостално управљају сложеним пројектима дигиталне трансформације.
  • Студенти су способни да организују, образују, и контролишу рад других.
  • Студенти поседују вештине за реализацију предузетничких подухвата и преузимање руководећих позиција.
Модули

Наставни план и програм студијског програма ЕЛЕКТРОНСКО ПОСЛОВАЊЕ

Предмети  изборног модула Електронско пословање

РЕД.БР.НАЗИВ ПРЕДМЕТАI СЕМII СЕМБР.БОДОВА
1.Екосистеми електронског пословања2+26
2.Технологије дигиталног маркетинга2+26
3. Изборни предмет 1 2+26
4. Изборни предмет 2 2+26
5. Изборни предмет 3 2+26
6.Предмет завршног рада15
7.Стручна пракса3
8.Завршни рад12

Листа изборних предмета:

* У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује.

** У школској 2024/25. години настава се изводи менторски.

Предмети  изборног модула Технологије електронског пословања

РЕД.БР.НАЗИВ ПРЕДМЕТАI СЕМII СЕМБР.БОДОВА
1.Екосистеми електронског пословања2+26
2.Развој напредних апликација електронског пословања2+26
3. Изборни предмет 1 2+26
4. Изборни предмет 2 2+26
5. Изборни предмет 3 2+26
6.Предмет завршног рада15
7.Стручна пракса3
8.Завршни рад12

Листа изборних предмета:

  • Blockchain у електронском пословању
  • Виртуелна реалност и програмирање игара**
  • Интернет технологије и системи за управљање знањем у електронском пословању**
  • Напредне cloud инфраструктуре и сервиси
  • Паметна окружења
  • Пословна интелигенција и биг дата аналитика у електронском пословању
  • Сајбер криминал**
  • Сервиси рачунарских мрежа у пословању предузећа**
  • Технологије мобилног пословања
  • Управљање и анализа података у електронском пословању**
  • Методе заштите у електронском пословању
  • Тестирање и перформансе софтвер

* У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује.

** У школској 2024/25. години настава се изводи менторски.

Књига предмета