Назад

ИСиТ менаџмент

Обим: 60 бодова ЕСПБ
Трајање: 1 година
Звање: Мастер инжењер информационих система
Структура студијског програма

Студијски програм ИСиТ менаџмент на мастер академским студијама осмишљен је као један од природних наставака основних академских студија студијског програма Информациони системи и технологије, који води до стицања звања мастер инжењер информационих система. У том смислу, програм омогућује продубљивање стечених и стицање нових знања из развоја информационих система и различитих аспеката управљања информационим системима. Садржај студијског програма је погодан и за студенте који су завршили основне студије у некој од других области техничкотехнолошких и друштвено-хуманистичких наука, а који желе стручно усавршавање и стицање дипломе из области информационих система и технологија. Овај студијски програм настао је на основу истоименог модула који се успешно изводио на ФОН-у дужи низ година у оквиру студијског програма Информациони системи и технологије.

На основу опсервације стања у домену информационих система и технологија и поготово области ИСиТ менаџмента, извршених анализа у претходним годинама учинка, постигнућа али и потешкоћа са којима су се доминантно сусретали студенти (досадашњег модула ИСиТ менаџмент текућег студијског програма МАС ИСиТ), идентификације додатног опсега улазних квалификација студената и јасне диференцијације излазних компетенција и исхода након завршетка мастер академских студија, закључена је оправданост издвајања МАС ИСиТ менаџмента од досадашњег студијског програма МАС ИСиТ. Наведени закључак је усаглашен са потребама у привреди и тренутном, али и процењеном будућом потражњом кадрова на тржишту рада.

Конкретни разлози за издвајање модула у студијски програм МАС ИСиТ менаџмент из досадашњег МАС ИСиТ студијског програма:

  1. Прецизније дефинисање потребних квалификација кандидата који могу уписати овај СП, тј. кандидати који су стекли академски назив који се разврстава у ужи сектор 061 – Информационе и комуникационе технологије (ИКТ) и 041 – Пословање и администрација у званичном Регистру националних квалификација.
  2. Јасна диференцијација циљева, компетенција и исхода МАС ИСиТ менаџмента у односу на студијски програм из којег је издвојен (МАС ИСИТ).
  3. Пад броја уписаних студената на модул у актуелном мастер програму. Анализом статистике уписа и успеха студената модула ИСиТ менаџмент у актуелном мастер студијском програму МАС ИСиТ, и из разговора са студентима, дошло се до закључка да је обавезни предмет Базе података 3 исувише захтеван и подразумева солидно предзнање из области база података, што директно утиче на потребно време за савладавање градива и обавеза на пројекту и слабије оцене. Обавезни предмет Базе података 3 је примеренији али и неопходан за већину изборних предмета модула Информациони системи, Информационе технологије и Пословна интелигенција.

Укупан број ЕСПБ бодова (кредита) на овом једногодишњем студијском програму је 60. На студијски програм може се уписати студент који је завршио основне академске студије из неке области техничко-технолошких и друштвено-хуманистичких наука и стекао укупно 240 ЕСПБ бодова. Сви предмети на овом студијском програму су једносеместрални.

Курикулумом студијског програма дефинисано је да се полаже 5 предмета, стручна пракса, Предмет завршног рада и сам Завршни рад. Два предмета су обавезна. Из изборне корпе Г1 бирају се још 2 предмета, а пети предмет се бира из изборне корпе Г2, која у себи садржи и предмете из корпе Г1. Сви предмети омогућавају стицање по 6 ЕСПБ бодова, Предмет завршног рада 15 ЕСПБ бодова, а Завршни рад 12 ЕСПБ бодова. Стручна пракса је обавезна и она носи 3 ЕСПБ бода.

Обавезни предмети студијског програма ИСиТ менаџмент су предмет ИСиТ менаџмент и предмет Интегрисана софтверска решења. Студенти који се определе за ову студијску групу бирају 2 изборна предмета из следеће листе: Управљање развојем информационих система, Управљање ИСиТ пројектима, Информациони системи за управљање знањем, Организација ИСиТ функције и управљање променама, Стандардизација у информационим системима и технологијама, Планирање развоја ИС, Анализа пословних система, ИСИТ у маркетингу и комуникацијама, ИСиТ у операционом менаџменту, ИСиТ у финансијама. Трећи изборни предмет бирају из богате изборне корпе Г2.

Предавања се изводе у учионици, на класичан начин, и уз употребу рачунара, када је то потребно. Вежбе се изводе у учионици, на класичан начин, и у рачунарским учионицама. Већина материјала је студентима доступна преко Интернета.

Сврха студијског програма

Сврха студијског програма ИСиТ менаџмент на мастер академским студијама је даље академско усавршавање у области управљања ИСиТ функцијом, студената који су на Факултету организационих наука или на некој од других високошколских установа завршили основне студије из одговарајуће области.

Област информационих система и технологија има веома динамичан развој на светском нивоу. Факултет организационих наука је матичан за наведену област на Београдском универзитету и већ неколико деценија образује студенте за препознатљиве и јасно дефинисане професије и занимања у области информационих система и ИСиТ менаџмента.

Потражња за инжењерима у наведеним областима у сталном је расту, како у националним оквирима и у окружењу, тако и на светском нивоу. Понуда послова, кретања на тржишту, као и трендови у привреди, друштву, органима државне управе и другим јавним институцијама, недвосмислено указују на ту чињеницу и то је најбоља потврда потребе за предложеним студијским програмом. Знања стечена на основним студијама студијског програма Информациони системи и технологије не могу у потпуности да задовоље наведене потребе тржишта и друштва. Стога Факултет организационих наука жели да овим студијским програмом понуди студентима знања и компетенције у складу са динамиком понуде послова на тржишту. Сврха студијског програма ИСиТ менаџмент на мастер академским студијама је у складу са основним задацима и циљевима Факултета организационих наука.

Циљеви студијског програма

Циљеви студијског програма мастер академских студија из области ИСиТ менаџмент на Факултету организационих наука обухватају:

  • усавршавање теоријских и практичних знања потребних инжењеру за информационе системе и технологије за рад у софтверској индустрији, на пословима развоја, управљања и администрирања информационих система разних врста;
  • продубљивање знања из области ИСиТ менаџмента и информационих система, као и овладавање актуелним применама у области управљања развојем информационих система, управљања ИСиТ пројектима, интегрисаних софтверских решења, база података, развоја информационих система итд.
  • омогућавање студентима који су основне студије из неке од области техничко-технолошких и друштвено-хуманистичких наука завршили било на Факултету организационих наука, било на неком другом факултету, да стекну додатна знања из области ИСиТ менаџмента и информационих система;
  • пружање практичних искустава у раду на пројектовању, имплементацији и управљању развојем информационих система, како у индивидуалном ангажману, тако и у тимском раду, кроз укључивање студената у постојеће и нове практичне пројекте, те кроз обавезну стручну праксу. Од студената се очекује да развију логичко размишљање, прецизно изражавање, способност примене теоријских знања у пракси и креативни приступ у нестандардним ситуацијама.
  • пружање основе и за рад на истраживачким пословима, као и за наставак образовања на одговарајућим студијским програмима докторских студија.

Циљеви самог програма су у потпуном складу са основним задацима и циљевима Факултета организационих наука као високошколске установе:

  • развој креативних способности и овладавање специфичним практичним вештинама потребним за обављање професије у области ИСиТ менаџмента и информационих система;
  • школовање кадрова за рад у софтверској индустрији уз компаративну предност студената који су завршили основне студије на Факултету организационих наука, која се састоји у познавању организације пословања, менаџмента и сродних дисциплина које се предају кроз неке од предмета на студијском програму Информациони системи и технологије на основним студијама овог факултета;
  • континуитет образовања из области информационих система и технологија од нивоа основних, до нивоа докторских студија.
Компетенције дипломираних студената

Студенти који заврше мастер академске студије на студијском програму ИСиТ менаџмент постају компетентни за:

  • давање консултантских услуга у вези са анализом захтева, пројектовањем, имплементацијом, одржавањем, управљањем развојем и функционисањем сложених информационих система;
  • укључивање у тимове за развој информационих система разних врста и намена;
  • укључивање у научно-истраживачки рад у области информационих система и технологија и сродних рачунарских дисциплина, као и у образовни рад у области рачунарства на средњошколском и високошколском нивоу;
  • укључивање у рад тимова за давање стручно-техничке подршке у продаји софтвера, преговарање и сарадњу са корисницима софтверских производа, као и руковођења пројектима развоја информационих система;
  • аналитички приступ у решавању проблема на основу усвојених знања из области информационих система и ИСиТ менаџмента.

Поред наведеног, студенти стичу и следеће предметно-специфичне компетенције:

  • управљање развојем информационих система и управљање њиховим функционисањем;
  • ефикасно коришћење различитих методолошких приступа и алата у развоју информационих система;
  • управљања подацима и управљања знањем са циљем повећања нивоа квалитета извршавања кључних функција организације;

Исход учења, нарочито када се има у виду да је саставни део курикулума овог студијског програма и стручна пракса и практичан рад, је овладавање неком од могућих комбинација следећих знања и вештина:

  • самосталан и тимски рад на развоју, администрирању, одржавању, управљању развојем и управљању функционисањем информационих система, у истраживању у тој области, као и у образовању;
  • управљање развојем информационих система, управљање ризиком и давање консултантских услуга у развоју;
  • знања неопходна за примену и развој алгоритама за развој модела за аутоматизацију и подршку одлучивања у информационим системима анализа корисничких захтева у различитим апликативним доменима и моделирање софтвера који те захтеве треба да подржи;
  • коришћење савремених софтверских окружења и алата за развој модерних информационих система;
  • утврђивање и обезбеђивање квалитета софтвера;
  • рад у мултидисциплинарним тимовима у којима је неопходна стручна подршка менаџера ИСиТ функције;
  • овладавање концептима и теоријским поставкама рачунарских наука, које ће му омогућити како самосталан рад, тако и учествовање у раду информатичких и интердисциплинарних тимова;
  • знања неопходна за избор, креирање, примену, интеграцију и администрацију информационих технологија;
  • стицање знања из области управљања подацима и управљања знањем са циљем повећања нивоа квалитета извршавања кључних функција организације.
Модули

Наставни план и програм студијског програма ИСиТ менаџмент

РЕД.БР.НАЗИВ ПРЕДМЕТАI СЕМII СЕМБР.БОДОВА
1.ИСиТ менаџмент2+26
2.Интегрисана софтверска решења2+26
3. Изборни предмет Г1 2+26
4. Изборни предмет Г1 2+26
5. Изборни предмет Г2 2+26
6.Предмет завршног рада15
7.Стручна пракса3
8.Завршни рад12

Листа изборних предмета Г1:

  • Управљање развојем информационих система
  • Информациони системи за управљање знањем**
  • Анализа пословних система
  • Управљање ИСиТ пројектима*
  • Планирање развоја ИС**
  • Организација ИСиТ функције и управљање променама
  • Стандардизација у информационим системима и технологијама
  • ИСиТ у маркетингу и комуникацијама
  • ИСиТ у операционом менаџменту*
  • ИСиТ у финансијама*

Листа изборних предмета Г2:

  • Администрација базе података
  • Базе података 3*
  • Изабрана поглавља из информационих система**
  • Методе и алати за аутоматизацију развоја информационих система**
  • Приступи и алати за развој доменско – специфичних језика**
  • Сервисно – оријентисана архитектура*
  • Напредне архитектуре информационих система**
  • Физичко пројектовање ИС у изабраном софтверском окружењу (пројекат)*
  • Алати и технике дигиталне форензике**
  • Апликације Е-трговине
  • Биометријске технологије
  • Дистрибуирани системи засновани на блокчејн технологији**
  • Напредна интеракција човек-рачунар
  • Мултимедијалне базе података**
  • Напредне рачунарске мреже*
  • Напредно мобилно рачунарство
  • Стратегије сајбер безбедности
  • Технике заштите у рачунарским мрежама
  • Машинско учење над великим подацима
  • Моделирање и симулација у пословној аналитици
  • Примене алгоритама машинског учења
  • Развој алгоритама машинског учења
  • Системи пословне интелигенције*
  • Складишта података
  • Увод у GDPR: Организација и управљање заштитом података о личности
  • Аналитика и мерење перформанси
  • Теорија игара и пословне стратегије*
  • Управљање развојем информационих система
  • Информациони системи за управљање знањем**
  • Анализа пословних система
  • Управљање ИСиТ пројектима*
  • Планирање развоја ИС**
  • Организација ИСиТ функције и управљање променама
  • Стандардизација у информационим системима и технологијама
  • ИСиТ у маркетингу и комуникацијама
  • ИСиТ у операционом менаџменту*
  • ИСиТ у финансијама*

* У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује.

** У школској 2024/25. години настава се изводи менторски.

Књига предмета
Књига наставника