Информациони системи и технологије
Обим: 60 бодова ЕСПБ
Трајање: 1 година
Звање: Мастер инжењер информационих система
Студијски програм Информациони системи и технологије на мастер академским студијама осмишљен је као природни наставак основних академских студија студијског програма Информациони системи и технологије, који води до стицања звања мастер инжењер информационих система. У том смислу, програм омогућује продубљивање стечених и стицање нових знања из база података, развоја информационих система, информационих технологија, рачунарских мрежа и пословне интелигенције. На овај студијски програм може се уписати студент који је завршио акредитоване четворогодишње основне академске студије (ОАС4) и стекао укупно 240 ЕСПБ бодова из области техничко- технолошких, природно-математичких или друштвено-хуманистичких наука и у свом претходном образовању стекао одговарајућа знања из неке од следећих области: информациони системи, информационе технологије, базе података, софтверско инжењерство, рачунарске науке, информационо инжењерство, вештачка интелигенција, информатика, пословна информатика или организационе науке. Сличан студијски програм, претходник, успешно се изводи на ФОН-у дужи низ година са увек попуњеном уписном квотом. Сада се приступило његовој модернизацији и реструктурирању.
Укупан број ЕСПБ бодова (кредита) на овом једногодишњем студијском програму је 60.
Сви предмети на овом студијском програму су једносеместрални, а разврстани су у 3 модула:
а) Информациони системи (ИС),
б) Информационе технологије и сајбер безбедност (ИТ) и
в) Пословна интелигенција (ПИ)
Курикулумом студијског програма дефинисано је да се полаже 5 предмета, стручна пракса, Предмет завршног рада и сам Завршни рад. Базе података 3 су обавезан предмет за сва 3 модула. Сваки модул има и један свој обавезан предмет. Од преосталих предмета са списка предмета модула, бирају се још 2, а пети предмет се бира са било којег модула студијског програма Информациони системи и технологије. Не постоје предуслови за упис појединачних предмета, нити међусобна условљеност предмета. Сви предмети омогућавају стицање по 6 ЕСПБ бодова, Предмет завршног рада 15 ЕСПБ бодова, а Завршни рад 12 ЕСПБ бодова. Стручна пракса је обавезна и она носи 3 ЕСПБ бода.
Обавезан предмет модула Информациони системи је Физичко пројектовање ИС у изабраном софтверском окружењу (пројекат). Студенти који се определе за ову студијску групу бирају 2 изборна предмета из следеће листе: Изабрана поглавља из информационих система, Администрација базе података, Методе и алати за аутоматизацију развоја информационих система, Напредне архитектуре информационих система, Приступи и алати за развој доменско-специфичних језика, Сервисно- оријентисана архитектура, Анализа пословних система, Интегрисана софтверска решења, Управљање развојем информационих система, Управљање ИСиТ пројектима. Трећи изборни предмет бирају са било којег модула студијског програма Информациони системи и технологије.
Обавезан предмет модула Информационе технологије и сајбер безбедност су Напредне рачунарске мреже. Студенти који се определе за ову студијску групу бирају 2 изборна предмета из следеће листе: Алати и технике дигиталне форензике, Анализа ризика и моделирање претњи, Анализа сајбер инцидената и одговор, Апликације Е-трговине, Биометријске технологије, Дистрибуирани системи засновани на Blockchain технологији, Интеракција човек – рачунар, Методе заштите у електронском пословању, Мобилна и мултимедијална форензика, Мултимедијалне базе података, Напредно мобилно рачунарство, Стратегије сајбер безбедности, Технике заштите у рачунарским мрежама, Откривање података у дигиталној форензици. Трећи изборни предмет бирају са било којег модула студијског програма Информациони системи и технологије.
Обавезан предмет модула Пословна интелигенција је Системи пословне интелигенције. Студенти који се определе за ову студијску групу бирају 2 изборна предмета из следеће листе: Складишта података, Развој алгоритама машинског учења, Примена алгоритама машинског учења, Машинско учење над великим подацима, Моделирање и симулација у пословној аналитици, Увод у ГДПР: Организација и управљање заштитом података о личности. Трећи изборни предмет бирају са било којег модула студијског програма Информациони системи и технологије.
Сврха студијског програма Информациони системи и технологије на мастер академским студијама је даље академско усавршавање у области информационих система и технологија студената који су завршили одговарајуће основне академске студије (ОАС4, 240 ЕСПБ) и желе да стекну напредна, специјалистичка знања у областима које овај студијски програм покрива, кроз своја три модула (Информациони системи, Информационе технологије и сајбер безбедност и Пословна интелигенција).
Област информационих система и технологија има веома динамичан развој на светском нивоу. Факултет организационих наука је матичан за наведену област на Београдском универзитету и већ неколико деценија образује студенте за препознатљиве и јасно дефинисане професије и занимања у области информационих система, информационих технологија и пословне интелигенције. Потражња за инжењерима у наведеним областима у сталном је расту, како у националним оквирима и у окружењу, тако и на светском нивоу. Понуда послова, кретања на тржишту, као и трендови у привреди, друштву, органима државне управе и другим јавним институцијама, недвосмислено указују на ту чињеницу и то је најбоља потврда потребе за предложеним студијским програмом. Знања стечена на основним академским студијама студијског програма Информациони системи и технологије не могу у потпуности да задовоље наведене потребе тржишта и друштва. Стога Факултет организационих наука жели да овим студијским програмом понуди студентима знања и компетенције у складу са динамиком понуде послова на тржишту.
Сврха студијског програма Информациони системи и технологије на мастер академским студијама је у складу са основним задацима и циљевима Факултета организационих наука. Факултет организационих наука има већ јако дугу традицију у извођењу наставе из информационих система и технологија. Одсек за Информационе системе и технологије реализује (изводи) студијски програм из области информационих система и технологија већ више од три деценије на основним академским студијама, а нешто мање и на постдипломским студијама. Због повећаног интересовања студената за студијске програме мастер академских студија на Факултету организационих наука, посебно из области информационих система, овакав студијски програм на мастер академским студијама представља излажење у сусрет таквим потребама студената. То је један од важних стратешких циљева факултета, с обзиром да постоји велика потражња од стране студената за мастер академским студијама оваквог програма, а Факултет има довољно материјалних и кадровских потенцијала да га квалитетно изведе.
Циљеви студијског програма мастер академских студија из области информационих система и технологија на Факултету организационих наука обухватају:
- усавршавање теоријских и практичних знања потребних инжењеру за информационе системе и технологије за рад у софтверској индустрији, на пословима развоја, одржавања и администрирања информационих система разних врста;
- продубљивање знања из области информационих система, информационих технологија, и пословне интелигенције, као и овладавање актуелним применама у области база података, развоја информационих система, интегрисаних софтверских решења, напредних архитектура информационих система, рачунарских мрежа, интеракције човек-рачунар, сајбер безбедности, система пословне интелигенције, машинског учења, складишта података, управљања развојем информационих система, управљања ИСиТ пројектима.
- пружање практичних искустава у раду на пројектовању, имплементацији и управљању развојем информационих система, како у индивидуалном ангажману, тако и у тимском раду, кроз укључивање студената у постојеће и нове практичне пројекте, те кроз обавезну стручну праксу. Од студената се очекује да развију логичко размишљање, прецизно изражавање, способност примене теоријских знања у пракси и креативни приступ у нестандардним ситуацијама.
- пружање основе за рад на истраживачким пословима, као и за наставак образовања на одговарајућим студијским програмима докторских студија.
Циљеви самог програма су у потпуном складу са основним задацима и циљевима Факултета организационих наука као високошколске установе:
- развој креативних способности и овладавање специфичним практичним вештинама потребним за обављање професије у области информационих система, информационих технологија, сајбер безбедности, и пословне интелигенције;
- школовање кадрова за рад у софтверској индустрији уз компаративну предност студената који су завршили основне академске студије на Факултету организационих наука, која се састоји у познавању организације пословања, менаџмента и сродних дисциплина које се предају кроз неке од предмета на студијском програму Информациони системи и технологије на основним академским студијама овог факултета;
- континуитет образовања из области информационих система и технологија од нивоа основних, до нивоа докторских студија.
Студенти који заврше мастер академске студије на студијском програму Информациони системи и технологије постају компетентни за:
- самосталан рад на развоју информационих система, уз детаљно познавање актуелних информационих технологија, развојних алата и битних аспеката управљања развојем информационих система;
- укључивање у тимове за развој информационих система разних врста и намена;
- давање консултантских услуга у вези са анализом захтева, пројектовањем, имплементацијом, одржавањем, управљањем развојем и функционисањем сложених информационих система;
- укључивање у научно-истраживачки рад у области информационих система и технологија и сродних рачунарских дисциплина, као и у образовни рад у области рачунарства на високошколском нивоу;
- укључивање у рад тимова за давање стручно-техничке подршке у продаји софтвера, преговарање и сарадњу са корисницима софтверских производа, као и руковођења пројектима развоја информационих система;
- аналитички приступ у решавању проблема на основу усвојених знања из области информационих система, информационих технологија и сајбер безбедности, и пословне интелигенције.
Поред наведеног, студенти стичу и следеће предметно-специфичне компетенције:
- пројектовање, коришћење и администрација база података;
- ефикасно коришћење различитих методолошких приступа и алата у развоју информационих система;
- развој савремених вишеслојних информационих система у окружењу модерних информационих технологија;
- управљање развојем информационих система и управљање њиховим функционисањем;
- избор, креирање, примена, интеграција и администрација информационих технологија.
- развој модела за аутоматизацију и подршку одлучивању у информационим системима
Исход учења, нарочито када се има у виду да је саставни део курикулума овог студијског програма и стручна пракса и практичан рад, је овладавање неком од могућих комбинација следећих знања и вештина:
- пројектовање, коришћење и администрација база података;
- самосталан и тимски рад на развоју, администрирању, одржавању, управљању развојем и управљању функционисањем информационих система, у истраживању у тој области, као и у образовању;
- анализа корисничких захтева у различитим апликативним доменима и моделирање софтвера који те захтеве треба да подржи;
- коришћење савремених софтверских окружења и алата за развој модерних информационих система;
- утврђивање и обезбеђивање квалитета софтвера;
- обезбеђивање заштите података у информационим системима од неовлашћеног коришћења, напада из мреже, вируса, итд.;
- управљање развојем информационих система, управљање ризиком и давање консултантских услуга у развоју;
- рад у мултидисциплинарним тимовима у којима је неопходна стручна подршка инжењера за информационе системе и технологије.
- овладавање концептима и теоријским поставкама рачунарских наука, које ће му омогућити како самосталан рад, тако и учествовање у раду информатичких и интердисциплинарних тимова;
- знања неопходна за избор, креирање, примену, интеграцију и администрацију информационих технологија.
- стицање знања за трансформацију и денормализацију база података са циљем повећања могућности за генерисање аналитичких извештаја
- знања неопходна за примену и развој алгоритама за развој модела за аутоматизацију и подршку одлучивања у информационим системима
- пројектовање, коришћење, администрација и заштита рачунарских мрежа
- пројектовање, израда нових и евалуација постојећих корисничких интерфејса
- пројектовање и имплементација савремених апликација е-трговине
- пројектовање и израда савремених мобилних и мултимедијалних апликација
Наставни план и програм студијског програма ИНФОРМАЦИОНИ СИСТЕМИ И ТЕХНОЛОГИЈЕ
Предмети изборног модула Информационе технологије и сајбер безбедност
РЕД.БР. | НАЗИВ ПРЕДМЕТА | I СЕМ | II СЕМ | БР.БОДОВА |
---|---|---|---|---|
1. | Базе података 3 | 2+2 | 6 | |
2. | Напредне рачунарске мреже | 2+2 | 6 | |
3. | Изборни предмет Г1 | 2+2 | 6 | |
4. | Изборни предмет Г1 | 2+2 | 6 | |
5. | Изборни предмет Г2 | 2+2 | 6 | |
6. | Предмет завршног рада | 15 | ||
7. | Стручна пракса | 3 | ||
8. | Завршни рад | 12 |
Листа изборних предмета Г1:
- Алати и технике дигиталне форензике**
- Анализа ризика и моделирање претњи*
- Анализа сајбер инцидената и одговор**
- Апликације Е-трговине
- Биометријске технологије
- Дистрибуирани системи засновани на блокчејн технологији**
- Напредна интеракција човек-рачунар
- Методе заштите у електронском пословању**
- Мобилна и мултимедијална форензика**
- Мултимедијалне базе података**
- Напредно мобилно рачунарство
- Стратегије сајбер безбедности
- Технике заштите у рачунарским мрежама
- Откривање законитости у подацима у дигиталној форензици*
Листа изборних предмета Г2:
- Администрација базе података
- Анализа пословних система
- Визуелизација података
- Изабрана поглавља из информационих система**
- Интегрисана софтверска решења***
- Методе и алати за аутоматизацију развоја информационих система**
- Неуронске мреже и системи
- Пословна статистика
- Примене алгоритама машинског учења
- Приступи и алати за развој доменско – специфичних језика**
- Програмирање**
- Развој алгоритама машинског учења
- Сервисно – оријентисана архитектура*
- Системи пословне интелигенције
- Складишта података
- Теорија игара и пословне стратегије*
- Напредне архитектуре информационих система**
- Управљање развојем информационих система
- Физичко пројектовање ИС у изабраном софтверском окружењу (пројекат)
- Алати и технике дигиталне форензике**
- Анализа ризика и моделирање претњи*
- Анализа сајбер инцидената и одговор**
- Апликације Е-трговине
- Биометријске технологије
- Дистрибуирани системи засновани на блокчејн технологији**
- Напредна интеракција човек-рачунар
- Методе заштите у електронском пословању**
- Мобилна и мултимедијална форензика**
- Мултимедијалне базе података**
- Напредно мобилно рачунарство
- Стратегије сајбер безбедности
- Технике заштите у рачунарским мрежама
- Откривање законитости у подацима у дигиталној форензици*
* У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује.
** У школској 2024/25. години настава се изводи менторски.
***У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује за овај модул.
Предмети изборног модула Информациони системи
РЕД.БР. | НАЗИВ ПРЕДМЕТА | I СЕМ | II СЕМ | БР.БОДОВА |
---|---|---|---|---|
1. | Базе података 3 | 2+2 | 6 | |
2. | Физичко пројектовање ИС у изабраном софтверском окружењу (пројекат) | 2+2 | 6 | |
3. | Изборни предмет Г1 | 2+2 | 6 | |
4. | Изборни предмет Г1 | 2+2 | 6 | |
5. | Изборни предмет Г2 | 2+2 | 6 | |
6. | Предмет завршног рада | 15 | ||
7. | Стручна пракса | 3 | ||
8. | Завршни рад | 12 |
Листа изборних предмета Г1:
- Администрација базе података
- Анализа пословних система
- Интегрисана софтверска решења
- Изабрана поглавља из информационих система**
- Методе и алати за аутоматизацију развоја информационих система**
- Напредне архитектуре информационих система**
- Приступи и алати за развој доменско – специфичних језика**
- Сервисно – оријентисана архитектура*
- Управљање ИСиТ пројектима*
- Управљање развојем информационих система
Листа изборних предмета Г2:
- Алати и технике дигиталне форензике**
- Аналитика и мерење перформанси
- Апликације Е-трговине
- Биометријске технологије
- Дистрибуирани системи засновани на блокчејн технологији**
- Напредна интеракција човек-рачунар
- Информациони системи за управљање знањем**
- Машинско учење над великим подацима
- Моделирање и симулација у пословној аналитици
- Мултимедијалне базе података**
- Напредне рачунарске мреже
- Напредно мобилно рачунарство
- Организација ИСиТ функције и управљање променама
- Планирање развоја ИС**
- Примене алгоритама машинског учења
- Развој алгоритама машинског учења
- Системи пословне интелигенције
- Складишта података
- Стандардизација у информационим системима и технологијама
- Стратегије сајбер безбедности
- Теорија игара и пословне стратегије*
- Технике заштите у рачунарским мрежама
- Увод у GDPR: Организација и управљање заштитом података о личности
- Администрација базе података
- Анализа пословних система
- Изабрана поглавља из информационих система**
- Методе и алати за аутоматизацију развоја информационих система**
- Напредне архитектуре информационих система**
- Приступи и алати за развој доменско – специфичних језика**
- Сервисно – оријентисана архитектура*
- Управљање развојем информационих система
- Интегрисана софтверска решења
- Управљање ИСиТ пројектима*
* У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује.
** У школској 2024/25. години настава се изводи менторски.
Предмети изборног модула Пословна интелигенција
РЕД.БР. | НАЗИВ ПРЕДМЕТА | I СЕМ | II СЕМ | БР.БОДОВА |
---|---|---|---|---|
1. | Базе података 3 | 2+2 | 6 | |
2. | Системи пословне интелигенције | 2+2 | 6 | |
3. | Изборни предмет Г1 | 2+2 | 6 | |
4. | Изборни предмет Г1 | 2+2 | 6 | |
5. | Изборни предмет Г2 | 2+2 | 6 | |
6. | Предмет завршног рада | 15 | ||
7. | Стручна пракса | 3 | ||
8. | Завршни рад | 12 |
Листа изборних предмета Г1:
- Складишта података
- Примене алгоритама машинског учења
- Развој алгоритама машинског учења
- Машинско учење над великим подацима
- Моделирање и симулација у пословној аналитици
- Увод у GDPR: Организација и управљање заштитом података о личности
Листа изборних предмета Г2:
- Администрација базе података
- Анализа пословних система
- Изабрана поглавља из информационих система**
- Интегрисана софтверска решења***
- Информациони системи за управљање знањем**
- Методе и алати за аутоматизацију развоја информационих система**
- Организација ИСиТ функције и управљање променама
- Планирање развоја ИС**
- Приступи и алати за развој доменско – специфичних језика**
- Сервисно – оријентисана архитектура*
- Стандардизација у информационим системима и технологијама
- Напредне архитектуре информационих система**
- Управљање ИСиТ пројектима*
- Управљање развојем информационих система
- Физичко пројектовање ИС у изабраном софтверском окружењу (пројекат)
- Мултимедијалне базе података**
- Напредне рачунарске мреже
- Биометријске технологије
- Напредна интеракција човек-рачунар
- Напредно мобилно рачунарство
- Технике заштите у рачунарским мрежама
- Апликације Е-трговине
- Анализа сајбер инцидената и одговор**
- Дистрибуирани системи засновани на блокчејн технологији**
- Стратегије сајбер безбедности
- Складишта података
- Примене алгоритама машинског учења
- Развој алгоритама машинског учења
- Машинско учење над великим подацима
- Моделирање и симулација у пословној аналитици
- Увод у GDPR: Организација и управљање заштитом података о личности
- Математичко програмирање**
- Нумеричка линеарна алгебра**
- Наука о комплексним мрежама
- Научно израчунавање**
- Теорија алгоритама
- Тополошка анализа података*
- Анализа временских серија и предвиђање
- Анализа података и софтверски пакет R
- Пословна статистика***
- Рачунарска статистика
- Комбинаторна оптимизација и метахеуристике
- Аналитика и мерење перформанси
- Анализа и мерење преференција
- Напредна прескриптивна аналитика
- Теорија игара и пословне стратегије*
- Визуелизација података
- Напредне неуронске мреже и дубоко учење
- Софтверска анализа друштвених мрежа
- Програмирање**
- Неуронске мреже и системи
- Алгоритамско трговање и високофреквентне финансије
- Математичке основе науке о подацима***
* У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује.
** У школској 2024/25. години настава се изводи менторски.
***У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује за овај модул.
- Администрација базе података
- Алати и технике дигиталне форензике
- Алгоритамско трговање и високофреквентне финансије
- Аналитика и мерење перформанси
- Анализа и мерење преференција
- Анализа података и софтверски пакет R
- Анализа пословних система
- Анализа ризика и моделирање претњи
- Анализа сајбер инцидената и одговор
- Анализа временских серија и предвиђање
- Апликације Е-трговине
- Базе података 3
- Биометријске технологије
- Дистрибуирани системи засновани на блокчејн технологији
- Физичко пројектовање ИС у изабраном софтверском окружењу (пројекат)
- Информациони системи за управљање знањем
- Интегрисана софтверска решења
- Изабрана поглавља из информационих система
- Комбинаторна оптимизација и метахеуристике
- Машинско учење над великим подацима
- Математичке основе науке о подацима
- Математичко програмирање
- Методе и алати за аутоматизацију развоја информационих система
- Методе заштите у електронском пословању
- Мобилна и мултимедијална форензика
- Моделирање и симулација у пословној аналитици
- Мултимедијалне базе података
- Напредна интеракција човек- рачунар
- Напредна прескриптивна аналитика
- Напредне архитектуре информационих система
- Напредне неуронске мреже и дубоко учење
- Напредне рачунарске мреже
- Напредно мобилно рачунарство
- Научно израчунавање
- Наука о комплексним мрежама
- Неуронске мреже и системи
- Нумеричка линеарна алгебра
- Организација ИСиТ функције и управљање променама
- Откривање законитости у подацима у дигиталној форензици
- Планирање развоја ИС
- Пословна статистика
- Предмет завршног рада
- Примене алгоритама машинског учења
- Приступи и алати за развој доменско – специфичних језика
- Програмирање
- Рачунарска статистика
- Развој алгоритама машинског учења
- Сервисно – оријентисана архитектура
- Системи пословне интелигенције
- Складишта података
- Софтверска анализа друштвених мрежа
- Стандардизација у информационим системима и технологијама
- Стратегије сајбер безбедности
- Стручна пракса
- Технике заштите у рачунарским мрежама
- Теорија алгоритама
- Теорија игара и пословне стратегије
- Тополошка анализа података
- Управљање ИСиТ пројектима
- Управљање развојем информационих система
- Увод у GDPR: Организација и управљање заштитом података о личности
- Визуелизација података
- Завршни рад
- Аничић М. Ненад
- Бабарогић С. Слађан
- Бјеладиновић Љ. Срђа
- Богићевић Сретеновић С. Марија
- Боричић Б. Марија
- Булајић В. Милица
- Чуданов Ј. Младен
- Делибашић В. Борис
- Девеџић Б. Владан
- Драговић Т. Ивана
- Џамић Ж. Душан
- Ђоковић М. Александар
- Ђурић О. Драган
- Филиповић В. Јован
- Игњатовић П. Марина
- Јеремић М. Вељко
- Јовановић М. Јелена
- Јовановић Д. Бојан
- Јовановић З. Милош
- Кићановић Ж. Ана
- Кривокапић М. Јован
- Кривокапић Б. Ђорђе
- Кузмановић С. Марија
- Луковић С. Иван
- Макајић-Николић Д. Драгана
- Маричић М. Милица
- Марјановић М. Зоран
- Марковић М. Александар
- Марковић Д. Видан
- Мартић М. Милан
- Михић Р. Оливера
- Мијатовић С. Ивана
- Миленковић С. Немања
- Милошевић Д. Павле
- Миловановић М. Милош
- Миновић В. Мирослав
- Николић Т. Небојша
- Обрадовић Б. Зоран
- Панић В. Биљана
- Пантелић М. Огњен
- Петровић В. Марко
- Поледица М. Ана
- Поповић Ј. Милена
- Радојичић А. Зоран
- Ракићевић М. Александар
- Савић И. Гордана
- Савић С. Душан
- Симић Б. Дејан
- Станојевић Ј. Милан
- Старчевић Б. Душан
- Стојановић А. Милица
- Сукновић М. Милија
- Шеварац В. Зоран
- Тодорчевић П. Весна
- Турајлић С. Нина
- Вукићевић Ж. Милан