Пословна аналитика
Обим: 60 бодова ЕСПБ
Трајање: 1 година
Звање: Мастер инжењер организационих наука
Студијски програм мастер академских студија Пословна аналитика (ПА), представља наставак основних академских студија на Факултету организационих наука Универзитета у Београду. Програм је направљен на основу ранијег студијског програма Операциона истраживања и рачунарска статистика (од 2006.), касније Пословна аналитика (од 2014.), са модулима Операциона истраживања и Пословна статистика. Циљ студијског програма ПА је школовање студената који стичу компетенције и академске вештине за решавање практичних и теоријских проблема операционих истраживања и пословне статистике, односно за решавање проблема у свим областима у којима се коришћење методологије ових дисциплина показало ефикасним. Програм обухвата све аспекте пословне аналитике: дескриптивну, предиктивну и прескриптивну аналитику уз примену савремених софтверских алата.
Назив који се стиче завршетком студисјког програма је мастер инжењер организационих наука. Студијским програмом није предвиђен избор предмета са других студијских програма. Преношење ЕСПБ бодова стечених на другој високошколској установи и мобилност студената је могућа у складу са са Статутом и Правилником о мобилности студената и преношењу ЕСПБ бодова Универзитета у Београду.
Развој информационих система и технологија повећао је значај пословне аналитике с обзиром на велики обим и лаку доступност података. Коришћење статистичких метода за анализу података је не само условом конкурентске предности већ и услово опстанка на тржишту. Операциона истраживања представљају научну дисциплину у оквиру које се математичке и друге научне методе користе у анализи и решавању проблема одлучивања на оптималан начин на, као и имплементација решења у пракси. На студијском модулу Операциона истраживања нагласак се ставља на математичке моделе, методе и технике у процесима оптималног планирања и одлучивања, док је на модулу Пословна статистика нагласак на статистичким методама и техникама анализе података, прогнозирања и статистичког закључивања.
Програм ПА је од интереса за свршене студенте основних студија ФОН-а, као и за инжењере са свих других техничких факултета, економисте и математичаре који желе да прошире своја знања у наведеним областима. Основа је и за даље академско образовање на докторским студијама на ФОН-у или другим универзитетима у истим научним областима. По циљевима и садржају програм се у потпуности уклапа у циљеве и мисију ФОН-а, Универзитета у Београду и потребе шире друштвене заједнице.
Трајање програма је једна година, односно два семестра, са укупно 60 ЕСПБ, када су студенти на основним студијама зарадили најмање 240 ЕСПБ. У првом семестру се изводи настава на пет предмета (по 6 ЕСПБ): два обавезна предмета модула, два изборна предмета модула и један изборни предмет програма. У другом семестру се изводи настава на Предмету завршног рада (15 ЕСПБ), обавља стручна пракса (3 ЕСПБ) и ради завршни рад (12 ЕСПБ).
У извођењу наставе на предметима ће се користити сви савремени облици рада: предавања, вежбе у рачунарским салама, студије случаја, тимски рад, истраживачки пројекти, гостовање истакнутих стручњака. Програм реализују претежно наставници и сарадници Катедре за операциона истраживања и статистику, а за наставу на предметима који нису у наведеним областима укључени су наставници и сарадници и са других катедара ФОН-а. Оцењивање на сваком предмету је условљено циљевима и начином извођења наставе применом начела редовне провере и оцењивања знања. Елементи оцењивања могу бити предиспитне обавезе, написани и одбрањени семинарски радови, истраживачки пројекти, испит (писмени и/или усмени).
Сврха студијског програма Пословна аналитика је образовање студената за професију мастер инжењера организационих наука који је квалификован да у пракси примењује класичне и најновије математичке и статистичке методе у планирању и управљању организационим системима. Резултати истраживања о потребним занимањима, која се редовно обављају у економски најразвијенијим земљама света, показују да је тренд тражње за пословним аналитичарима и аналитичарима података растући. Аналитичари података представљају једно од најтраженијих и најбоље плаћених занимања. Истраживање LinkedIn-а је показало да је током 2018. године дошло до повећања радних места у овој области у САД-у од чак 56% (https://www.techrepublic.com/article/why-data-scientist-is-the-mostpromising-job-of-2019/), при чему је Glassdoor три године заредом рангирао занимање као најбоље у САД (на основу потражње за кадровима, високим платама и степеном задовољства радним местом), https://www.techrepublic.com/article/the-10-best-tech-jobs-in-america-for-2018. Слично се може закључити и за српску привреду и владин сектор којима недостају професионалци у области статистике и научног менаџмента. Статистика је постала део обавезног образовања на свим техничким и економским академским студијама, али и на многим другим, од медицине и психологије, до права и спорта. Скоро да нема друштвене делатности у којој се не користе статистичке методе. Анализе података и прогнозе су основа за доношење оптималних одлука које се могу имплементирати у пракси, што припада области операционих истраживања.
У оквиру оба модула програма Пословна аналитика се интензивно користе савремена софтверска решења и окружења, што студентима даје компетенције неопходне у њиховим будућим професијама.
Поред овладавања вештинама за решавање практичних проблема на студијском програму Пословна аналитика проширују се знања потребна за даље академско проучавање отворених практичних и теоријских проблема.
Студијски програм Пословна аналитика је у потпуности у складу са основним задацима и циљевима Факултета организационих наука и у том контексту Универзитета у Београду. На Факултету организационих наука се на основним студијама изучавају дисциплине неопходне за упис на овај програм (математика, операциона истраживања, статистика). Поред тога, на ФОН-у су формиране Лабораторија за операциона истраживања „Јован Петрић“ и Лабораторија за статистику које се у Србији препознају као значајни центри за ове две дисциплине.
Студијски програм Пословна аналитика обезбеђује примену метода и техника из области операционих истраживања и статистике пре свега у управљању организационим системима, што одређује положај ФОН-а у српском образовном систему. Реализацијом овог програма школују се мастер инжењери који поседују препознатљивост и компетентност у европским и светским оквирима, како по садржају студијског програма тако и по месту на коме се програм изводи.
Циљ студијског програма ПА је школовање дипломираних инжењера организационих наука који стичу компетенције и академске вештине за решавање практичних и теоријских проблема операционих истраживања и пословне статистике. Ово подразумева овладавање мултидисциплинарним приступом, као и развијање способности за креативан и тимски рад и за критичко разматрање проблема и избор погодних метода за њихово решавање. Поред методологије операционих истраживања и статистике, од кључног значаја је развијање вештина за коришћење савремених информационих система, софтверских пакета и других релевантних производа информационих технологија.
Циљеви програма укључују образовање у области методологије и фундаменталних теоријских сазнања у операционим истраживањима и статистици ради бољег разумевања практичних и теоријских проблема и лакшег укључивања у друге облике учења и образовања, посебно на академским специјалистичким и докторским студијама. Циљ је да се дипломирани инжењери припреме за перманентно образовање, праћење стања у области и савладавање нових техника које ће се неминовно јављати у времену које долази.
Успешно решавање проблема управљања (менаџмента), поред математичких и статистичких знања, значајно зависи од креативности аналитичара одлука, комуникационих вештина и способности за тимски рад. Зато је један од циљева овог програма подстицање и развој креативности студената као и њихове спремности за укључивање у тимски рад.
Овај студијски програм се у потпуности уклапа у циљеве ФОН-а на којем се операциона истраживања статистика негују и развијају као битна матична дисциплина факултета и који има репутацију и задатак очувања статуса водећег факултета за ове дисциплине на Универзитету у Београду.
Општеобразовни циљеви програма ПА су:
- Оспособљавање студената да препознају, разумеју и примене моделе, методе и технике из области пословне аналитике;
- Развијање код студената способности критичке анализе, синтезе и решавања сложених структуираних, слабо структуираних и неструктурираних пословних проблема на иновативан начин;
- Оспособљавање за самостално и одговорно вођење комплексних пословних пројеката.
- Подстицање способности за унапређење пословања кроз тимски рад, као и посвећеност дугорочном благостању шире заједнице.
Предметно специфични образовни циљеви модула су је да се студентима омогући стицање високо специјализованих академских знања, као и да се студенти оспособе да:
- Користе моделе пословне и рачунарске статистике, статистичког учења, економетријске,
- мултиваријационе методе за анализе података и за анализе временских серија и предвиђање;
- Користе методе операционих истраживања укључујући методе оптимизације, хеуристичке методе и напредну прескриптивну аналитику за решавање проблема у различитим пословним системима;
- Користе методе анализе ризика, перформанси или преференција као и теорију игара за доношење одлука у неизвесним условима пословања;
- Активно користе одговарајуће софтверске пакете и креирају кориснички оријентисане апликације;
- Тумаче резултате и идентификују начине спровођења управљачких одлука базиране на примени методе;
- Приступе тржишту рада као пословни аналитичар и аналитичар података или стекну теоријску и практичну основу за докторске студије.
Студијски програм Пословна аналитика је у складу са националном стратегијом 4.0, дефинисаном од стране Владе Републике Србије у оквиру Акционог плана за унапређење ИТ сектора. На основу Националнког оквира квалификација и Међународне стандардне класификације образовања (ISCED-F 2013), студијски прогам ПА је NOKS ниво 7.1 и припада областима образовања 0541 Математика и 0542 Статистика.
Завршетком студијског програма Пословна аналитика, студенти стичу опште способности потребне за анализу проблема управљања, креацију потенцијалних решења, предвиђање последица и избор оптималне одлуке и компетентни су да коришћењем метода и техника операционих истраживања и статистике решавају реалне проблеме у управљању. Програм омогућава овладавање методама, поступцима и процесима научног истраживања базираног на методологији операционих истраживања и статистике, развој критичког мишљења и развој комуникационих вештина и способности за тимски рад и сарадњу са ужим социјалним и међународним окружењем. Поред тога, студенти се оспособљавају за истраживачки рад и самостално изучавање нових теоријских и технолошких постигнућа, тако да могу лако да наставе школовање, уколико то желе.
Предметно-специфичне способности које студент стиче успешним савладавањем студијског програма укључују:
- Развијање математичких модела за проблеме управљања,
- Разумевање, проучавање и моделирање стохастичких процеса,
- Сакупљање, истраживање и анализа података,
- Статистичке обраде и анализе,
- Прављење прогноза,
- Експериментисање на математичким моделима,
- Избор оптималних одлука решавањем одговарајућих оптимизационих задатака,
- Имплементација решења у пракси,
- Примена знања у решавању проблема у новом или непознатом окружењу и у мултидисциплинарним областима,
- Рад са савременим софтверским пакетима за оптимизацију,
- Рад са савременим софтверским пакетама за статистику.
Завршетком студијског програма Пословна аналитика, студенти ће стећи одговарајућа знања (емпиријска и теоријска), вештине и компетенције у области пословне аналитике, на основу којих ће моћи да:
- Критички анализирају пословне проблеме,
- Предложе одговарајуће приступе за њихово решавање,
- Одаберу адекватна софтверска окружења,
- Примене одговарајуће методе и технике за решавање пословних проблема,
- Анализирају добијене резултате,
- Дефинишу управљачке одлуке на основу добијених резултата,
- Идентификују начине спровођења и контроле спровођења управњачких одлука.
Наставни план и програм студијског програма ПОСЛОВНА АНАЛИТИКА
Предмети изборног модула Операциона истраживања
РЕД.БР. | НАЗИВ ПРЕДМЕТА | I СЕМ | II СЕМ | БР.БОДОВА |
---|---|---|---|---|
1. | Пословна аналитика и оптимизација | 2+2 | 6 | |
2. | Мултиваријациона анализа | 2+2 | 6 | |
3. | Изборни предмет Г1 | 2+2 | 6 | |
4. | Изборни предмет Г1 | 2+2 | 6 | |
5. | Изборни предмет Г2 | 2+2 | 6 | |
6. | Предмет завршног рада | 15 | ||
7. | Стручна пракса | 3 | ||
8. | Завршни рад | 12 |
Листа изборних предмета Г1:
- Анализа и мерење преференција
- Аналитика и мерење перформанси
- Напредна прескриптивна аналитика
- Теорија игара и пословне стратегије*
- Управљање ризиком
- Комбинаторна оптимизација и метахеуристике
Листа изборних предмета Г2:
- Анализа временских серија и предвиђање
- Анализа и мерење преференција
- Анализа података и софтверски пакет R
- Анализа пословних система
- Аналитика и мерење перформанси
- Модели статистичког учења и биостатистика – изабрана поглавља
- Напредна прескриптивна аналитика
- Пословна статистика
- Математичко програмирање
- Наука о комплексним мрежама
- Неуронске мреже и системи
- Планирање и развој компетенција запослених
- Примене алгоритама машинског учења
- Развој алгоритама машинског учења
- Системи пословне интелигенције
- Складишта података
- Теорија алгоритама
- Управљање ланцима снабдевања 2
- Управљање пројектима и људски ресурси
- Управљање ризиком
- Управљачки системи и модели
- Теорија игара и пословне стратегије
- Рачунарска статистика
- Комбинаторна оптимизација и метахеуристике
* У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује.
Предмети изборног модула Пословна статистика
РЕД.БР. | НАЗИВ ПРЕДМЕТА | I СЕМ | II СЕМ | БР.БОДОВА |
---|---|---|---|---|
1. | Мултиваријациона анализа | 2+2 | 6 | |
2. | Пословна аналитика и оптимизација | 2+2 | 6 | |
3. | Изборни предмет Г1 | 2+2 | 6 | |
4. | Изборни предмет Г1 | 2+2 | 6 | |
5. | Изборни предмет Г2 | 2+2 | 6 | |
6. | Предмет завршног рада | 15 | ||
7. | Стручна пракса | 3 | ||
8. | Завршни рад | 12 |
Листа изборних предмета Г1:
- Анализа временских серија и предвиђање
- Анализа података и софтверски пакет R
- Модели статистичког учења и биостатистика – изабрана поглавља
- Пословна статистика
- Рачунарска статистика
Листа изборних предмета Г2:
- Анализа временских серија и предвиђање
- Анализа и мерење преференција
- Анализа података и софтверски пакет R
- Анализа пословних система
- Аналитика и мерење перформанси
- Модели статистичког учења и биостатистика – изабрана поглавља
- Напредна прескриптивна аналитика
- Пословна статистика
- Математичко програмирање
- Наука о комплексним мрежама
- Неуронске мреже и системи
- Планирање и развој компетенција запослених
- Примене алгоритама машинског учења
- Развој алгоритама машинског учења
- Системи пословне интелигенције
- Складишта података
- Теорија алгоритама
- Управљање ланцима снабдевања 2
- Управљање пројектима и људски ресурси
- Управљање ризиком
- Управљачки системи и модели
- Теорија игара и пословне стратегије*
- Рачунарска статистика
- Комбинаторна оптимизација и метахеуристике
* У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује.
- Аналитика и мерење перформанси
- Анализа и мерење преференција
- Анализа података и софтверски пакет R
- Анализа пословних система
- Анализа временских серија и предвиђање
- Комбинаторна оптимизација и метахеуристике
- Математичко програмирање
- Модели статистичког учења и биостатистика – изабрана поглавља
- Мултиваријациона анализа
- Напредна прескриптивна аналитика
- Наука о комплексним мрежама
- Неуронске мреже и системи
- Планирање и развој компетенција запослених
- Пословна аналитика и оптимизација
- Пословна статистика
- Примене алгоритама машинског учења
- Предмет завршног рада
- Рачунарска статистика
- Развој алгоритама машинског учења
- Системи пословне интелигенције
- Складишта података
- Стручна пракса
- Теорија алгоритама
- Теорија игара и пословне стратегије
- Управљачки системи и модели
- Управљање ризиком
- Управљање ланцима снабдевања
- Управљање пројектима и људски ресурси
- Завршни рад
- Андрић Гушавац Ш. Бисера
- Анђелковић Лабровић З. Јелена
- Антић Р. Слободан
- Бабарогић С. Слађан
- Булајић В. Милица
- Цветић В. Биљана
- Даниловић Д. Милош
- Делибашић В. Борис
- Драговић Т. Ивана
- Џамић Ж. Душан
- Ђоковић М. Александар
- Ђорђевић Милутиновић С. Лена
- Хуђец С. Мирослав
- Игњатовић П. Марина
- Јеремић М. Вељко
- Јовановић З. Милош
- Ковачевић З. Ивана
- Кривокапић Б. Ђорђе
- Кузмановић С. Марија
- Луковић С. Иван
- Макајић-Николић Д. Драгана
- Маричић М. Милица
- Мартић М. Милан
- Михић Р. Оливера
- Миленковић С. Немања
- Милошевић Д. Павле
- Николић Т. Небојша
- Обрадовић Љ. Владимир
- Панић В. Биљана
- Поледица М. Ана
- Поповић Ј. Милена
- Радојичић А. Зоран
- Савић И. Гордана
- Станојевић Ј. Милан
- Стојановић А. Милица
- Сукновић М. Милија
- Тодорчевић П. Весна
- Тодоровић Љ. Марија
- Васиљевић В. Драган
- Вујошевић Б. Мирко
- Вукићевић Ж. Милан
- Вукмировић В. Драган