Софтверско инжењерство и вештачка интелигенција
Обим: 60 бодова ЕСПБ
Трајање: 1 година
Звање: Мастер инжењер информационих система
Студијски програм Софтверско инжењерство и вештачка интелигенција на мастер академским студијама осмишљен је као наставак акредитованих основних академских студија у области софтверског инжењерства, вештачке интелигенције, рачунарских наука, информационих система, информационих технологија, или комбинацији неких од тих области.
Циљ студијског програма је школовање студената који ће стећи напредна знања потребна за рад уинду стрији са нагласком на специјализоване дисциплине у области софтверског инжењерства ивеш тачке интелигенције, као и да буду способни да прате савремене токове у овим динамичним областима. Студенти након успешне одбране завршног рада стичу диплому под називом „Мастер инжењер информационих система“.
По успешном завршетку студија на овом студијском програму студенти ће бити оспособљени за развоји одр жавање сложених софтверских система применом савремених напредних метода и мплементационих технологија.
У том смислу, студијски програм садржи напредне предмете везане за области софтверског инжењерства, вештачке интелигенције и рачунарских наука, као и неке предмете који би помогли студентима који су завршили основне студије у некој од других области рачунарства да се успешније фокусирају на области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције.
Укупан број ЕСПБ бодова (кредита) на овом једногодишњем студијском програму је 60. Подразумева се да је студент који се уписује на овај студијски програм завршио акредитоване четворогодишње основне академске студије (ОАС4) и стекао укупно 240 ЕСПБ бодова из области техничкотехнолошких наука или природно-математичких наука.
Студијски програм Софтверско инжењерство и вештачка интелигенција не садржи додатне модуле.
Сви предмети на овом студијском програму су једносеместрални. Курикулумом студијског програма дефинишу се 2 обавезна предмета, 3 изборна предмета, приступни рад и завршни (мастер) рад. Сви предмети имају по 6 ЕСПБ бодова, а приступни и мастер рад заједно имају 20 ЕСПБ бодова. Стручна пракса је обавезна и она носи 10 ЕСПБ бодова. Не постоје предуслови за упис појединачних предмета, нити међусобна условљеност предмета.
Структура овог студијског програма по предметима је таква да одражава визију развоја области офтверског инжењерства и вештачке интелигенције која подразумева правилан баланс између тематских јединица из ове области. Поред два обавезна предмета (Напредне софтверске технологије из области софтверског инжењерства и Алати и методе вештачке интелигенције и софтверског инжењерства из области веђштачке интелигенције), студенти одабирају три изборна предмета од укупно 11 који су на располагању, а који припадају области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције, као и предмета из области рачунарских наука. Изборни предмети на овом студијском програму су: Аутоматизација развоја софтвера, Експертни системи, Имплементациони идиоми, Напредне неуронске мреже и дубоко учење, Примена вештачке интелигенције, Софтверски захтеви, Софтверски процес, Тестирање и перформансе софтвера, Математичке основе вештечке интелигенције, Нумеричка линеарна алгебра и Теорија алгоритама.
Настава се на предавањима изводи на табли уз употребу рачунара где је то потребно. Вежбе се изводе на табли и у рачунарским учионицама, а већина материјала је студентима доступна преко локалне рачунарске мреже и преко Интернета.
У оквиру овог студијског програма није предвиђен избор предмета из других студијских програма.
Преношење ЕСПБ бодова стечених на другој високошколској установи и мобилност студената је могућа, у складу са са Статутом и Правилником о мобилности студената и преношењу ЕСПБ бодова Универзитета у Београду. Прелазак са других студијских програма у оквиру истих или сродних области није могућ, према Статуту Универзитета у Београду.
Сврха студијског програма Софтверско инжењерство и вештачка интелигенција на мастер студијама је даље усавршавање и специјализација студената који су на Факултету организационих наука или на некој од других високошколских установа завршили акредитоване четворогодишње основне академске студије (ОАС4) из неке од области рачунарства (софтверско инжењерство, рачунарске науке, информациони системи, информационе технологије, или сродне области).
Сврха усавршавања и специјализације у области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције је боље оспособљавање стручњака за професију софтверског инжењера, односно за занимање које се односи на развој софтвера и примену вештачке интелигенције, тј. за анализу, дизајн, имплементацију, тестирање и одржавање свих врста софтвера, и посебно софтвера за вештачку интелигенцију.
Потреба за таквим студијским програмом и усавршавањем проистиче из чињенице да је потражња за софтверским инжењерима и применом вештачке интелигенције све већа, како у свету тако и код нас и у окружењу. Понуда послова, кретања на тржишту, као и трендови у привреди, друштву, органима државне управе и другим јавним институцијама, недвосмислено указују на ту чињеницу, на шта указује и Стратегија о развоју вештачке интелигенције коју је усвојила Влада Републике Србије.
Са друге стране, динамичан развој области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције чини основне студије из разних области рачунарства често недовољним за адекватан одговор на наведене потребе тржишта и друштва. Стога Факултет организационих наука жели да овим студијским програмом понуди студентима напредна знања и компетенције у области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције.
Факултет организационих наука има већ јако дугу традицију у извођењу наставе из рачунарства. Конкретно, на факултету се већ дуги низ година на свим нивоима студија изводе студијски програми из информационих система, информационих технологија, софтверског инжењерства и електронског пословања. Због повећеног интересовања студената за студијске програме мастер студија на Факултету организационих наука, посебно из области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције, овакав студијски програм на мастер студијама представља излажење у сусрет таквим потребама студената. То је један од важних стратешких циљева факултета, с обзиром на следеће чињенице:
- Постоји потражња од стране студената баш за мастер студијама из области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције. Постојећи програм из области информационих система и технологија не нуди довољно садржаја специфичних за софтверско инжењерство и вештачку интелигенцију, тако да студенти тренутно имају релативно уске оквире за усавршавање из области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције на мастер студијама.
- Факултет има довољно материјалних и кадровских потенцијала да на мастер студијама поред студијских програма из информационих система и технологија понуди и квалитетан студијски програм из софтверског инжењерства и вештачке интелигенције.
- Факултет жели да прати не само домаће, већ и светске трендове у понуди образовних профила. Број студијских програма из софтверског инжењерства (на свим нивоима) на високошколским установама у свету је последњих година у сталном порасту.
Циљеви студијског програма мастер академских студија из области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције на Факултету организационих наука обухватају:
- усавршавање теоријских и практичних знања потребних софтверском инжењеру за рад у софтверској индустрији, на пословима развоја, одржавања и администрирања софтвера разних врста;
- усвајање теоријских и практичних знања потребних за развој софтверских система применом вештачке интелигенције, неуронских мрежа и дубоког учења;
- продубљивање знања из области теоријских и алгоритамских основа рачунарства, као и овладавање актуелним применама у области интелигентних система, вештачке ителигенције, научног израчунавања, итд.
- омогућавање студентима који су акредитоване основне академске студије из неке од области рачунарства завршили било на Факултету организационих наука, било на неком другом факултету, да стекну додатна знања из области софтверског инжањерства и вештачке интелигенције;
- пружање практичних искустава у раду на пројектовању и имплементацији софтвера и система вештачке интелигенције, како у индивидуалном ангажману, тако и у тимском раду, кроз укључивање студената у постојеће и нове практичне пројекте, те кроз обавезну стручну праксу. Од студената се очекује да развију логичко мишљење, прецизно изражавање, способност примене теоријских знања у пракси и креативни приступ у нестандардним ситуацијама;
- пружање основе и за рад на истраживачким пословима, као и за наставак образовања на одговарајућим студијским програмима докторских студија.
Циљеви самог програма су у потпуном складу са основним задацима и циљевима Факултета организационих наука као високошколске установе:
- развој креативних способности и овладавање специфичним практичним вештинама потребним за обављање професије, у овом случају софтверског инжењера;
- школовање кадрова за за рад у софтверској индустрији уз компаративну предност студената који су завршили основне студије на Факултету организационих наука, која се састоји у познавању организације пословања, менаџмента и сродних дисциплина које се предају кроз неке од предмета на студијским програмима из рачунарства на основним студијама овог факултета;
- континуитет образовања из области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције од нивоа основних, до нивоа докторских студија.
Компетенције, знања и вештине програма мастер академских студија Софтверско инжењерство и вештачка интелигенција одговарају нивоу 8 из Националног оквира квалификација у Србији (NOKS), ужем подручју 061 Информационе и комуникационе технологије, по класификацији квалификација.
Опис општих и предметно-специфичних компетенција студената Студенти који заврше мастер академске студије на студијском програму Софтверско инжењерство и вештачка интелигенција постају компетентни за:
- самосталан и тимски рад на развоју софтвера коришћењем модерних софтверских технологија иразвојних алата;
- давање консултантских услуга у вези са анализом, пројектовањем, имплементацијом и одржавањемсложених софтверских система;
- укључивање у научно-истраживачки и образовни рад у области софтверског инжењерства ивештачке интелигенције;
- укључивање у рад тимова за развој софтвера као и за давање стручно-техничке подршке у продајисофтвера, преговарање и сарадњу са корисницима софтверских производа, као и руковођења пројектима развоја софтвера и система заснованим на вештачкој интелигенцији;
- аналитички приступ у решавању проблема на основу усвојених знања из теоријских и алгоритамскихоснова рачунарства.
Предметно-специфичне компетенције дипломираних инжењера са програма Софтверско инжењерство и вештачка интелигенција су:
- успешно коришћење разних методологија и алата у развоју софтвера (предмет Алати и методе вештачке ителигенције и софтверског инжењерства);
- способност развоја сложених апликација, Web апликација и софтверских система уз примену модерних софтверских технологија и вештачке интелигенције (предмети Напредне софтверске технологије, Софтверски захтеви, Софтверски процес, Конструкција софтвера, Имплементациони идиоми, Аутоматизација развоја софтвера);
- развој софтверских система у складу са општеприхваћеним моделима, методама и стратегијама софтверског процеса (предмет Софтверски процес);
- познавање математичких метода и техника за решавање разноврсних проблема у рачунарству иразличитим областима науке (предмети Нумеричка линеарна алгебра, Теорија алгоритама, Математичке основе вештачке интелигенције);
- развој система вештачке интелигенције (предмети Примена вештачке интелигенције, Математичке основе вештачке интелигенције, Напредне неуронске мреже и дубоко учење, Експертни системи); примена различитих метода, стратегија и техника анализе софтвера (предмет Тестирање и перформансе софтвера).
Исход учења је овладавање неким од способности:
- самосталан и тимски рад на развоју, администрирању и одржавању софтвера,
- самосталан научо-истраживачки рад у области софтверског инжењерства и вештачке интелигенције анализа корисничких захтева у различитим апликативним доменима и моделирање софтвера који те захтеве треба да подржи;
- коришћење савремених софтверских окружења и алата за пројектовање
- имплементацију,тестирање, интеграцију и вишеструко коришћење софтвера, софтверских компоненти, система и апликација, пре свега Web апликација и софтверских компоненти вештачке интелигенције;
- утврђивање и обезбеђивање квалитета софтвера коришћењем актуелних радних оквира за ту намену, као и компатибилних радних оквира у развоју софтвера;
- овладавање моделима, методама и стратегијама софтверског процеса;
- овладавање концептима и теоријским поставкама рачунарских наука, које ће студенту омогућитисамосталан рад и учествовање у раду информатичких и интердисциплинарних тимова;
- стицање способности за обављање сложених програмерских задатака и лидерство у програмерским тимовима;
- стицање способности за развој и примену система вештачке интелигенције.
Наставни план и програм студијског програма Софтверско инжењерство и вештачка интелигенција
РЕД.БР. | НАЗИВ ПРЕДМЕТА | I СЕМ | II СЕМ | БР.БОДОВА |
---|---|---|---|---|
1. | Напредне софтверске технологије | 2+2 | 6 | |
2. | Алати и методе вештачке интелигенције и софтверског инжењерства | 2+2 | 6 | |
3. | Изборни предмет 1 | 2+2 | 6 | |
4. | Изборни предмет 2 | 2+2 | 6 | |
5. | Изборни предмет 3 | 2+2 | 6 | |
6. | Предмет завршног рада | 15 | ||
7. | Стручна пракса | 3 | ||
8. | Завршни рад | 12 |
Листа изборних предмета:
- Аутоматизација развоја софтвера
- Експертни системи
- Имплементациони идиоми
- Напредне неуронске мреже и дубоко учење
- Примена вештачке интелигенције
- Софтверски захтеви
- Софтверски процес
- Тестирање и перформансе софтвера
- Математичке основе вештачке интелигенције**
- Нумеричка линеарна алгебра**
- Теорија алгоритама**
** У школској 2024/25. години настава се изводи менторски.
- Напредне софтверске технологије
- Алати и методе вештачке интелигенције и софтверског инжењерства
- Аутоматизација развоја софтвера
- Експертни системи
- Имплементациони идиоми
- Математичке основе вештачке интелигенције
- Напредне неуронске мреже и дубоко учење
- Нумеричка линеарна
- Примена вештачке интелигенције
- Софтверски захтеви
- Софтверски процес
- Теорија алгоритама
- Тестирање и перформансе софтвера
- Предмет завршног рада
- Стручна пракса
- Завршни рад