Назад

Информационо инжењерство

Обим: 60 бодова ЕСПБ
Трајање: 1 година
Звање: Мастер инжењер информационих система
Структура студијског програма

Студијски програм Информационо инжењерство на мастер академским студијама осмишљен је као природни наставак основних академских студија студијског програма Информациони системи и технологије, који желе да продубе знања из области науке о подацима, односно њиховом анализом и доношењем одлука и препорука на основу података. Програм омогућава продубљивање стечених и стицање нових знања из свих сфера области Науке о подацима од нивоа инжењеринга података до пројектовања информационих система за рад са подацима (пројектовање, развој и оптимизација база података и приступа подацима), развоја софтвера за производе засноване на подацима, преко математичких метода обраде података (линеарна алгебра, нумеричка анализа), статистике, оптимизације, симулације до области машинског учења и рачунарске интелигенције.
Садржај студијског програма је погодан за студенте који су завршили акредитоване четворогодишње основне академске студије (ниво квалификације 6.2 НОКС-а), а који желе стручно усавршавање и стицање дипломе Мастер инжењера информационих система (ниво квалификације 7.1 НОКС-а). Циљеви студијског програма су дефинисани у Стандарду 3, а компетенције дипломираних студената у Стандарду 4.

Упис студената се спроводи у складу са Правилником о мастер академским студијама Факултета организационих наука где су ближе дефинисани услови уписа и студирања. Комисија студијског програма Информационо инжењерство, у сарадњи са надлежним катедрама, доставља предлог услова конкурисања за упис на мастер академске студије Информационо инжењерство и доставља предлог литературе за полагање пријемног испита за сваку школску годину. Наставно-научно веће Факултета усваја предлог услова конкурисања и предлог литературе за сваку школску годину.

Надлежне катедре припремају питања за пријемни испит за студијски програм. Пријемним испитом кандидати се додатно проверава потребан ниво знања и компетенција за упис на овај студијски програм.

Укупан број ЕСПБ бодова (кредита) на овом једногодишњем студијском програму је 60. На студијски програм могу се уписати студенти који су завршили акредитоване четворогодишње основне академске студије у обиму од 240 ЕСПБ бодова (ниво квалификације 6.2 НОКС-а) и положили пријемни испит студијског програма Информационо инжењерство.

Курикулумом студијског програма дефинисано је да се укупно полаже пет предмета (два обавезна и три изборна предмета), затим стручна пракса, предмет завршног рада и завршни рад. Обавезни предмети студијског програма су Математичке основе науке о подацима и Развој софтверског решења у науци о подацима. Уколико се из списка изборних предмета изаберу два предмета из списка предмета изборног подручја информационог инжењерства у додатку дипломе поље 6.1 (додатна информација о студенту) се додаје да је студент стекао одговорајућу специјализацију. Сви предмети имају по 6 ЕСПБ бодова, Предмет Завшног рада 15 ЕСПБ бодова, а Завршни рад 12 ЕСПБ бодова.

Стручна пракса је обавезна и она вреди 3 ЕСПБ бода.

Изборна подручја са одговарајућим предметима су:

  1. Инжењеринг података

1.1. Складишта података

1.2. Напредни алгоритми и структуре података за науку о подацима

1.3. Информациони системи за управљање знањем

  1. Математичка наука о подацима

2.1. Нумеричка линеарна алгебра

2.2. Научно израчунавање

2.3. Наука о комплексним мрежама

2.4. Математичко програмирање

  1. Машинско учење

3.1. Примене алгоритама машинског учења

3.2. Развој алгоритама машинског учења

3.3. Машинско учење над великим подацима

  1. Рачунарска интелигенција

4.1. Рачунарска интелигенција

4.2. Фази логика и системи

4.3. Неуронске мреже

4.4. Алгоритамско трговање и високофреквентне финансије

  1. Софтверски приступ науци о подацима

5.1. Програмирање

5.2. Визуелизација података

5.3. Неуронске мреже и дубоко учење

5.4. Софтверска анализа друштвених мрежа

  1. Оптимизација

6.1. Комбинаторна оптимизација и метахеуристике

6.2. Напредна прескриптивна аналитика

6.3. Алгоритамска теорија игара

  1. Статистика за науку о подацима

7.1. Анализа података и софтверски пакет R

7.2. Анализа временских серија и предвиђање

7.3. Моделирање и симулација у пословној аналитици

Студије се одвијају путем предавања и вежби, кроз заједнички рад наставника и студената на решавању практичних проблема. Предавања се обављају кроз савремено креиране презентације, приказе студија случајева, али и кроз интерактивни рад са студентима и предавања стручњака из праксе. Вежбе се одвијају као аудиторне и лабораторијске са практичним радом, решавањем студија случаја, групним радом, симулацијама, пословним играма, итд. Студенти се укључују у наставне активности путем израде домаћих задатака, семинарских и пројектних радова, рада на рачунарима и научном приступу реалним проблемима. Предавања и вежбе су прилагођени практичним применама, те садрже и математичке формулације, њихову трансформацију у псеудо-код и на крају имплементацију у изабраном програмском језику или изабраном софтверу.

У оквиру овог студијског програма није предвиђен избор предмета са других студијских програма. Преношење ЕСПБ бодова стечених на другој високошколској установи и мобилност студената је могућа, у складу са са Статутом и Правилником о мобилности студената и преношењу ЕСПБ бодова Универзитета у Београду. Прелазак са других студијских програма у оквиру истих или сродних области није могућ, према Статуту Универзитета у Београду.

Сврха студијског програма

Сврха студијског програма Информационо инжењерство на мастер академским студијама је даље практично и академско усавршавање студената који су оријентисани на рад, анализу и доношење закључака из података, а који су на Факултету организационих наука или на другим високошколским установа завршили акредитоване четворогодишње основне академске студије у обиму од 240 ЕСПБ бодова.

Наука о подацима (енг. Data Science) је већ годинама једна од најатрактивнијих академских и практичних области на светском нивоу. Ова област представља пресек информационих система, информационих технологија, рачунарских наука, програмирања, статистике и рачунарске математике. Потражња за инжењерима у области науке о подацима је у расту, како у националним оквирима и у окружењу, тако и на светском нивоу. Понуда послова, кретања на тржишту, као и трендови у привреди, друштву, органима државне управе и другим јавним институцијама, недвосмислено указују на ту чињеницу и то је најбоља потврда потребе за предложеним студијским програмом. Међутим, знања стечена на основним академским студијама не могу у потпуности да задовоље наведене потребе тржишта и друштва. Стога, Факултет организационих наука жели да овим студијским програмом понуди студентима и послодавцима знања и компетенције у складу са динамиком понуде и тражње послова на тржишту.

Сврха студијског програма Информационо инжењерство на мастер академским студијама је да пружи студентима специфична знања из свих сфера области Науке о подацима, од нивоа инжењеринга података (структурираних и неструктурираних података као што су текст, слика или звук) до пројектовања информационих система за рад са подацима (пројектовање, развој и оптимизација база и складишта података и приступа подацима), развоја софтвера за производе засноване на подацима, математичких метода за обраду података (линеарна алгебра, нумеричка анализа), статистике, оптимизације, симулације, рачунарске интелигенције и машинског учења. Односно, студенти стичу нова и допуњавају постојећа знања, као и вештине како да управљају подацима, те да из података направе и развију моделе који ће служити за подршку пословном одлучивању и управљању. Студенти

ће бити оспособљени за практични рад кроз изучавање алата, техника и алгоритама за припрему података, за моделовање и управљање, као и за интеграцију добијених модела у реалне системе за управљање и одлучивање. Студенти се оспособљавају и за научни рад кроз математичке методе науке о подацима, развој алгоритама и различите методологије обраде података.

Као такав, студијски програм је у складу са основним задацима и циљевима Факултета организационих наука. Факултет организационих наука има већ јако дугу традицију у извођењу наставе из области складиштења, обраде, анализе и закључивања из података. Због повећаног интересовања студената за студијске програме мастер академских студија на Факултету организационих наука, посебно из области информационих система, пословне аналитике, софтверског инжењерства и рачунарских наука, овакав студијски програм на мастер академским студијама излази у сусрет таквим потребама студената. То је један од важних стратешких циљева факултета, с обзиром да постоји велика потражња од стране привреде и студената за мастер академским студијама оваквог програма, а Факултет има довољно материјалних и кадровских потенцијала да га квалитетно изведе. Такође, врста студија и исход процеса учења у складу са законом који утврђује Национални оквир квалификација.

Циљеви студијског програма

Циљеви студијског програма су:

  • проширивање теоријско-методолошких и стручно-апликативних знања за планирање, пројектовање, развој и одржавање решења информационог инжењерства;
  • проширивање специфичних знања из математике и развоја софтвера за планирање, пројектовање, развој и одржавање решења у областима Информационог инжењерства (науке о подацима, машинског учења, инжењеринга података, анализе великих података, рачунарске интелигенције);
  • развој вештина за примену, развој и одржавање основних и напредних алгоритама и модела у областима Информационог инжењерства;
  • оспособљавање за примену, развој и одржавање решења информационог инжењерства у савременим програмским језицима и пакетима за анализу података;
  • обрађивање практичних примера у раду на планирању, пројектовању, и развоју решења информационог инжењерства;
  • оспособљавање студената за идентификацију и анализу доменских проблема у различитим привредним гранама, идентификацију информационих потенцијала, и дефинисање решења базираних на подацима; и
  • развијање основе за даље самостално развијање решења информационог инжењерства, као и за наставак образовања на одговарајућим студијским програмима специјалистичких и докторских академских студија.
Компетенције дипломираних студената

Студенти који заврше мастер академске студије на студијском програму Информационо инжењерство постају компетентни за:

  • развој и примену решења информационог инжењерства уз познавање савремених програмских језика и пакета за анализу података;
  • аналитички приступ у решавању проблема на основу усвојених знања из области науке о подацима, инжењеринга података, рачунарске интелигенције, складишта података и анализе великих података;
  • развој система за оптимизацију и аутоматизацију пословања уз помоћ модела науке о подацима, машинског учења и рачунарске интелигенције у реалним системима;
  • укључивање у научно-истраживачки рад у области информационог инжењерства и сродних рачунарских дисциплина.

Поред наведеног, студенти стичу и следеће предметно-специфичне компетенције:

  • познавање напредних знања из математике, статистике, оптимизације, алгоритама и структура података неопходних за развој и примену система Информационог инжењерства.
  • пројектовање и примена складишта података и система за аналитику великих података;
  • развој, евалуација, оптимизација и примена експлораторних, предиктивних и прескриптивних модела базираних на подацима у различитим областима примене.
  • примена стандардних методологија за развој, евалуацију, оптимизацију и примену аналитичких система.
  • развој система за интеграцију хетерогених, великих података података кроз дефинисање и примену ефикасних алгоритама, токова и структура података;
  • избор и примена савремених софтверских пакета и решења за развој система Информационог инжењерства.

Исход учења, нарочито када се има у виду да је саставни део курикулума овог студијског програма и стручна пракса и практичан рад, је овладавање неком од могућих комбинација следећих знања и вештина:

  • пројектовање и примена система складишта података као и процеса екстракције, трансформације и учитавања података.
  • избор и примена алгоритама и структура података за ефикасно управљање подацима и складиштење података.
  • креирање интерактивних визуализација података.
  • развој, евалуација и примена модела науке о подацима и машинског учења над великим подацима.
  • примена нумеричке линеарне алгебре и научног израчунавања.
  • примена и развој модела за анализу комплексних мрежа.
  • програмирање у савременим програмским језицима и пакетима за аналитику података.
  • примена, евалуација модела базираних на фази логици и неуронским мрежама.
  • развој, евалуација, оптимизација и примена модела дубоког учења.
  • примена алгоритама и модела комбинаторне оптимизације и метахеуристика.
  • примена алгоритама и модела алгоритамске теорије игара.
  • напредна анализа временских серија
  • развој, и примена симулационих модела у области науке о подацима.

Након завршених мастер академских студија Информационо инжењерство, студент стиче звање Мастер инжењера информационих система. Компетенције, знања и вештине програма мастер академских студија Информационо инжењерство одговарају нивоу 7.1 Националног оквира квалификација у Србији (НОКС).

Модули

Наставни план и програм студијског програма Информационо инжењерство

РЕД.БР.НАЗИВ ПРЕДМЕТАI СЕМII СЕМБР.БОДОВА
1.Математичке основе науке о подацима2+26
2.Развој софтвера у науци о подацима2+26
3. Изборни предмет 1 2+26
4. Изборни предмет 2 2+26
5. Изборни предмет 3 2+26
6.Предмет завршног рада15
7.Стручна пракса3
8.Завршни рад12

Листа изборних предмета:

  • Алгоритамска теорија игара**
  • Алгоритамско трговање и високофреквентне финансије
  • Анализа временских серија и предвиђање
  • Анализа података и софтверски пакет R
  • Визуелизација података
  • Информациони системи за управљање знањем*
  • Комбинаторна оптимизација и метахеуристике**
  • Математичко програмирање**
  • Машинско учење над великим подацима
  • Моделирање и симулација у пословној аналитици
  • Напредна прескриптивна аналитика**
  • Напредне неуронске мреже и дубоко учење
  • Напредни алгоритми и структуре података за науку о подацима*
  • Наука о комплексним мрежама
  • Научно израчунавање**
  • Неуронске мреже и системи
  • Нумеричка линеарна алгебра**
  • Примене алгоритама машинског учења
  • Програмирање**
  • Развој алгоритама машинског учења
  • Рачунарска интелигенција у финансијама**
  • Складишта података
  • Софтверска анализа друштвених мрежа**
  • Увод у GDPR: Организација и управљање заштитом података о личности
  • Фази логика и системи

* У школској 2024/25. години овај предмет се не реализује.

** У школској 2024/25. години настава се изводи менторски.

 
Књига предмета